CZY
WIESZ, ŻE?

Wyjątkowa roślina: Duboisia
Firma Boehringer Ingelheim, producent leku Buscopan®, jest wiodącym światowym plantatorem tej rośliny, zaspokajając największą część światowego zapotrzebowania na surowiec. Australijscy farmerzy stosują zaawansowane, przyjazne dla środowiska metody uprawy tych krzewów. Wysuszone liście stanowią surowiec do wytwarzania produktu farmaceutycznego wysokiej jakości.
Duboisia i opracowanie leku Buscopan®
W poszukiwaniu bezpiecznych i skutecznych metod leczenia skurczowego bólu brzucha firma Boehringer Ingelheim sięgnęła do wiedzy i sztuki leczenia jednej z najstarszych kultur świata. W dawnej medycynie hinduskiej korzystano z działania rozkurczowego pokrewnej wobec Duboisia: rośliny Datura. Dziś historia leku BUSCOPAN® zaczyna się w Niemczech, w Ingelheim, gdzie wyselekcjonowane rośliny Duboisia uprawiane są w szklarniach. Dzięki selekcji rośliny te są odporne na szkodniki ― nicienie i chrząszcze.
Nasiona najlepszych roślin są zbierane i dostarczane na plantacje firmy w Brazylii i Australii, gdzie prowadzona jest dalsza selekcja.
Krzewy są tam uprawiane na dużą skalę. Alkaloid hioscyny, najważniejszy z farmaceutycznego punktu widzenia, zawarty w wysuszonych liściach i łodygach, jest następnie izolowany i oczyszczany. Ostatni etap to pojedynczy proces chemiczny, w którym prekursor substancji czynnej ― hioscyna ― jest przekształcany w butylobromek hioscyny, substancję czynną leku BUSCOPAN®.
W roku 1951 nowy lek był gotów do produkcji na masową skalę. Buscopan® wprowadzono na rynek w roku 1952.
Dziś, mając ponad pół wieku doświadczenia w zakresie bezpiecznego i skutecznego działania rozkurczowego, Buscopan® jest wiodącym na świecie i cieszącym się największym zaufaniem lekiem przeciwko skurczowemu bólowi brzucha.
Czy wiesz, że...?
Duboisia to mały krzew o grubej, korkowatej korze. Liście używane do produkcji leku Buscopan® pochodzą ze specjalnych odmian tej rośliny, uprawianych głównie w Australii. Duboisia jest uprawiana z zastosowaniem nowoczesnych metod, zapewniających najwyższy poziom bezpieczeństwa pracowników przy minimalnym wpływie na środowisko.

Przyjazne dla środowiska metody uprawy stosowane na plantacjach obejmują:
  • okresowe pozostawianie ziemi bez uprawy
  • ochronę gleby przed erozją poprzez wybór odpowiednich metod
  • budowę nasypów ograniczających w celu kontroli odpływu wody
  • rozważne stosowanie środków chemicznych
Ponadto w Australii rozpoczęto program zalesiania poprzez sadzenie drzew eukaliptusowych, których liście są pokarmem dla wielu gatunków zwierząt.
Podczas pracy farmerzy są chronieni dzięki zastosowaniu maszyn wyposażonych w klimatyzację i filtry powietrza. Osoby pracujące przy zbieraniu i obróbce liści rośliny Duboisia oraz inni pracownicy plantacji noszą odzież ochronną, rękawiczki i ochronne okulary.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

BUSC/15/03/10 A
Nota prawna