BÓL I SKURCZE
BRZUCHA

BÓL I SKURCZE BRZUCHA

STRES I CHOROBA


Badania wykazały, że istnieje ścisła zależność pomiędzy ogólnym samopoczuciem fizycznym a stresem. Nasz organizm reaguje na zwiększone obciążenie umysłowe bądź emocjonalne według zasady „walcz lub uciekaj”. Na krótką metę taka odpowiedź zwiększa nasze możliwości fizyczne i intelektualne, co pomaga nam poradzić sobie z chwilowym zagrożeniem. Jeżeli jednak stres ma charakter stały, ten sam mechanizm może prowadzić do zmęczenia, napięcia i zaburzenia procesów fizjologicznych. Oprócz bólów brzucha istnieje cały szereg częstych dolegliwości, o których wiadomo, że mogą być spowodować lub nasilone przez stres.

Należą do nich:
  • bóle głowy i migrena,
  • bezsenność,
  • zaburzenia cyklu miesiączkowego,
  • depresja,
  • zaburzenia trawienia.

Określ źródła stresu
Życie całkowicie wolne od stresu jest we współczesnym społeczeństwie niemal niemożliwe. Pierwszym krokiem do uzyskania kontroli nad bólem brzucha wywoływanym przez stres jest określenie tych czynników stresujących obecnych w Twoim życiu, które wywołują atak. Można to zrobić prowadząc dziennik i notując w nim wydarzenia, ludzi i miejsca, na które natrafiamy w życiu codziennym. Należy też zanotować, kiedy nastąpił atak bólu brzucha. Po spotkaniu z przełożonym w pracy? Przed lekcją matematyki? Po zjeździe rodzinnym? Po obejrzeniu filmu akcji? Na formalnym przyjęciu? Po pewnym czasie będziesz w stanie zidentyfikować, jaki rodzaj stresu wywołuje u Ciebie ból brzucha.

Przejmij kontrolę nad czynnikami wywołującymi stres
O ile to możliwe, „weź urlop od stresu”: próbuj po prostu unikać sytuacji, o których wiesz, że wiążą się dla Ciebie ze stresem. Jeżeli czynnik wywołujący to coś, czego nie możesz uniknąć, wciąż możesz w dużym stopniu rozładować napięcie przyznając po prostu, że taka sytuacja jest dla Ciebie trudna. Jeżeli to możliwe, porozmawiaj o źródle stresu z bliską osobą lub psychologiem. Oni mogą pomóc Ci w opracowaniu strategii uzyskania większego poczucia panowania nad sytuacją. Rozpoznanie i zmiana czynników stresujących w Twoim życiu może nie tylko uwolnić Cię od bólów brzucha, ale także pomóc Ci uzyskać więcej pewności siebie i pozytywnego nastawienia do życia, zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Zachęcamy do wypróbowania jednej z proponowanych przez nas metod relaksacyjnych oraz ćwiczeń przeciwstresowych.


Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

BUSC/15/03/10 B
Nota prawna